Велика книга маленького українця. Захопливі розповіді з історії, природознавства та народознавства України - Вікторія Вікторівна Садівнича
…у білих лелек є дивовижна звичка: їжу вони підкидають дзьобом вгору та знову ловлять? Так само вони чинять під час полювання, імовірно, щоб зручніше розмістити здобич у дзьобі.
А чи відомо тобі, що……колись білі лелеки влаштовували гнізда на скелях та деревах, а тепер частіше гніздуються на дахах будинків? У багатьох країнах люди прагнуть привернути лелек і готують основи для їхніх гнізд.
А чи відомо тобі, що……білі лелеки дуже полюбляють сарану, тому багато мешканців Африки називають цих пернатих також пожирачами сарани?
А чи відомо тобі, що……лелеки, а також орли й молотоголови будують найбільші гнізда? Гніздо лелеки може бути діаметром близько 1,5 м і досягати 1,5 м заввишки.
У степовій зоні живе багато видів тварин, але обмежена кількість специфічних видів. Найпоширенішими тваринами є ховрах сірий, тушканчик великий, полівки сіра та степова, хом’ячок сірий, сліпак, тхір степовий, степова мишівка, куниця кам’яна, дикий кролик, бабак, лисиця-корсак, тхір-перев’язка, їжак вухатий; із птахів – жайворонок, перепілка, вівсянка, сіра куріпка, зрідка трапляються дрофа, степовий журавель, степовий орел, канюк. Степовими плазунами є полоз жовтобрюхий і гадюка степова. Живуть також молюски – равлик, геліцела, хондрила, теба – і комахи – багаточисельні саранові, серед яких чимало шкідників сільського господарства; також дуже шкідливі клоп- черепашка, лускуни, озима совка, луговий метелик та кровосисні двокрилі. Звичайні й корисні комахи: дикі бджоли, джміль степовий, мурахи.
Це цікаво!Лисиця-корсак – дещо менша від звичайної лисиці та з більш тьмяним забарвленням хутра. Вона вважається типовим хижаком, але насправді харчується досить різноманітним кормом, найчастіше – мишами-польовками. Зайці набагато рідше стають її жертвами, хоч зазвичай вважають навпаки. Проте коли трапляються епідемії «заячих» хвороб, якраз лисиці з’їдають мертвих зайців, очищаючи ліс.
На птахів лисиці полюють рідко, але ніколи не пропускають можливості спіймати пташеня або й дорослого птаха, що виявився на землі. Знищують вони і кладки яєць.
Плодами, фруктами та ягодами лисиці також харчуються.
Своє житло лисиця влаштовує так, щоб мати якомога більше шляхів для виходу на поверхню. У більшості випадків нори, що їх лисиця вириває сама або відбирає в інших тварин, наприклад борсуків, добре сховані в заростях дерев. Якщо звір тікає від погоні, то діє дуже хитро: заплутує сліди, бігти може або швидким галопом, або практично прилягаючи до землі, далеко витягнувши хвіст. Коли немає можливості сховатися, лисиця може прикинутися мертвою, але за першої ж можливості тікає.
На Азово-Чорноморському узбережжі, де степові ділянки чергуються з піщаними косами, заплавними лісами, луками й болотами, лиманами і прибережними морськими просторами, тваринний світ багатий і різноманітний. Поряд зі степовими водяться болотні та водоплавні тварини, птахи чайка, мартин сріблястий, норець, качка, чапля, бугай. У дельтах Дунаю, Дністра та Дніпра гніздяться гуска сіра, лебідь-шипун, пелікан. У заповідниках відновлено оленя звичайного й бабака, пристосовано до нових умов існування оленя плямистого, ондатру, фазана.
А чи відомо тобі, що……Люди з давніх часів уважали прекрасних і граціозних лебедів символом чистоти й благородства. У давніх слов’ян пари лебедів вважалася втіленням подружньої вірності. Як відомо, ці птахи славляться постійними парами, які зазвичай розпадаються тільки із загибеллю одного з партнерів.
А чи відомо тобі, що……шипуни, на відміну від північних лебедів, не видають сурмових звуків, а здатні тільки шипіти?
А чи відомо тобі, що……оперення лебедя-шипуна складається майже з 25 тисяч пір’їнок?
А чи відомо тобі, що……лебідь-шипун є одним із найважчих літаючих птахів? Іноді маса великих самців може досягати навіть 20 кг.
А чи відомо тобі, що…